log877

1 2 3 4 5 6 10 100_7825 100_7827 100_7832 100_7989 Pilaovi_27.7 5 WP_20150921_17_28_25_Pro WP_20150921_17_30_19_Pro

Měsíc ve službě teréňáka Aufori

Kolega Milan Lajdar  je terénním pracovník Aufori od května tohoto roku. Sepsal svoje první dojmy, pocity a postřehy. Přečtete si jeho osobní zpověď.

Práce v sociálních službách se vyznačuje typickými jevy jako je hodně „muziky“ za málo peněz apod. Tím víc je potěšující, že řada obětavých lidí toto povolání vykonává ráda a do práce se těší. Existuje mnoho variant sociální práce. Velmi specifickou formou je činnost terénního pracovníka. „Teréňák“ často chodí za lidmi přímo do rodin a domácností.

Ačkoliv mám v sociálních službách několikaletou praxi, terénního pracovníka dělám teprve měsíc. A první zkušenosti? Doma se sbalí brašna a jde se. Nejčastěji směrem k nádraží. A pak různými spoji za svými klienty. Aufori, o.p.s., kde nyní působím, mimo jiné aktivity pomáhá lidem řešit problémy s bydlením, s prací, s dluhy, s péčí o děti. Osoby, o které se jedná, žijí zejména v sociálně vyloučených lokalitách. Zpravidla vedou i rizikový způsob života, nebo jsou jím ohroženy. Jenže naším vděčným klientem je i děda, který žije ve svém domku na vsi, ale nerozvážně si půjčil větší částku peněz a vzápětí se dostal do situace, kdy nestačil dluhy platit. A penále a různé smluvní pokuty narůstaly. Nebo starší žena se svými dospělými syny koupila menší domek, na který však už byla uvalena exekuce. Samozřejmě se divíte, jak to je v právním státě možné? Praxe však ukazuje, že je možné leccos!

Samozřejmě mezi naše klienty patří i lidé, kteří jsou ohroženi nepříznivou sociální situací, životními návyky a způsobem života, který vede ke konfliktu se společností. A hledejte si práci, když žijete daleko od civilizace na samotě, máte pouze základní vzdělání, žádnou praxi, a navíc za jízdné zaplatíte mnohem víc, než si vyděláte. Naše služba je určena rovněž pro problémové skupiny osob, uživatele návykových nebo omamných psychotropních látek či osob bez přístřeší… Poučujeme, odkazujeme, pomáháme… Málokdy je výsledek okamžitý a ihned viditelný. Ne všichni hned pochopí, co je pro ně výhodnější a lepší i z hlediska nového života a budoucnosti. Ne všichni se chtějí vzdát požitků, bez kterých se zdánlivě neobejdou.

Složitou situaci pak mají rodiny s dětmi, jejichž vývoj je ohrožen dlouhodobou krizovou sociální situací, kterou rodiče nedokážou sami bez pomoci překonat. Právě zde existují další rizika ohrožení jejich vývoje. Jenže co má například dělat máma s mnoha dětmi, když manžel je dlouhodobě ve výkonu trestu odnětí svobody. Netřeba však lámat nad podobnými situacemi hůl. Existuje mnoho žen, které tuto situaci zvládají, děti chodí do školy pravidelně a učí se, domácnost je čistá, máma i děti chodí upravené. Když se chce, jde leccos. Jen tomu často musíme pomoci tou radou, jindy vyplněním příslušného tiskopisu a jeho odesláním na správnou adresu.

Důležitým momentem v práci terénního pracovníka je získání důvěry. Ne hned a okamžitě se dveře domácností otevírají dokořán. Často je nutná velká trpělivost, umění naslouchat, ale také dobře poradit, aby se věci hnuly správným směrem. Občas se sice stává, že společně určíme konkrétní postup, ale klient si náhle vše rozmyslí a udělá to podle svého. Vezme si třeba další nevýhodnou půjčku. Nebo řešíme konkrétní exekuci, radíme se splátkovým kalendáře, jednáme s věřiteli. A když je všechno na dobré cestě, v úředních obálkách na rodinném stole čekají další a další návrhy na exekuce. Jsou vždy velmi nemilosrdné a nekompromisní. Stačí několik neuhrazených stokorun za dávnou pokutu či služby, na kterou jste už dávno zapomněli, a zdánlivě malá částka naroste do obřích rozměrů v řádech desetitisíců korun.

Ve většině míst, kde Aufori, o.p.s. působí, tedy v rámci Královéhradeckého kraje, máme většinu dveří do rodin a domácností otevřenou. Mohu s potěšením i napsat, že často jsme vítáni jako blízcí příbuzní. Známe jména dětí i psa, který se k nám láskyplně lísá, víme, kdo přijede na návštěvu, jak se má dcera v Itálii i kdy se narodí nový potomek. V tomhle je práce „teréňáka“ jedinečná: často náročná, ale současně inspirující a potřebná. Ne všichni se dokážou v životě orientovat jako úspěšná a finančně zajištěná rodina s tituly před i za jménem...

Autor: Mgr. Milan Lajdar

foto Milan Lajdar zmenšené

Kontakty:

Mgr. Milan Lajdar, terénní pracovník pro okres Rychnov nad Kněžnou, e – mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 773 284 868

Mgr. Nikola Nováková, vedoucí služby, e- mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 773 19 391

Kalendář akcí

červenec 2018
Ne Po Út St Čt So
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4