log877

1 2 3 4 5 6 10 100_7825 100_7827 100_7832 100_7989 Pilaovi_27.7 5 WP_20150921_17_28_25_Pro WP_20150921_17_30_19_Pro

Koncert, letní kino a hodně velké teplo na každodenní koupání – aneb jak jsme si užili letošní tábor Deset dní jinak

Třetí ročník tábora 10 dní jinak je již dva měsíce za námi. 7. srpna jsme vrátili rodičům všech 29 dětí, které se tábora účastnily. Pro mnoho dětí to byl první tábor v životě, pro mnoho z nich také první táborová zkušenost. Některé děti s námi vyrazily ale již po několikáté.

Letošní ročník se nesl v duchu lovců mamutů. Děti měly možnost zažít koncert kapely Blue Infection, po kterém mohly samy předstoupit před mikrofon a zazpívat přítomným divákům, na vlastní kůži zažily závody v triatlonu pořádaném Tomášem Slavatou, hru Zdravá pětka od Nadačního fondu Albert, výstup na rozhlednu Hořický Chlum nebo navštívily letní kino. To vše, a ještě mnohem víc jsme stihli v době pravěké v kempu Alegro u Hořic, kde jsme tábor již podruhé realizovali.

Na konci tábora se dětí vždy ptáme na jejich vlastní hodnocení, co se jim na táboře líbilo, co naopak ne, co by chtěly příště jinak. Díky tomu můžeme další ročník zase trochu vylepšit. Navíc je to často ojedinělá zkušenost dětí s tím, že se jich někdo ptá na názor a bere ho vážně. Například dotazovaná Lucka (9 let) nám řekla: „Tábor byl naprosto super. Líbila se mi diskotéka a koupání. Příště chci jet zase.“ Lucka trávila ve vodě opravdu hodně času, byla tedy z letošního teplého počasí velmi nadšená.

A nemohou chybět ani rodiče. Děti na tábor sice jezdí bez rodinných příslušníků, nicméně rodina je do příprav vždy zahrnuta. S rodinami se již od jara schází sociální pracovnice, plánuje s nimi průběh tábora, přípravy na odjezd dítěte ad. A rodina je tu vždy, když se dítě z tábora vrací, je plné nových zážitků a dojmů. Po táboře se sociální pracovnice potkává už jen s některými rodinami. Je to dobrá příležitost pro zhodnocení průběhu tábora, vyzdvihnutí pozitivních vlastností dětí a případně k probrání situací, které rodiče trápí. Paní M., máma desetiletého Tondy* návrat z tábora okomentovala takto: „Syn si to moc užil. Vrátil se a vyprávěl mi o stezce odvahy, o tom, jak vyšplhal na rozhlednu a jak tam měl na chatce kamarády. Ve škole moc kamarádů nemá nebo dělá spíš průšvihy. Ale po táboře jsem na něj slyšela jen chválu, to mě moc potěšilo. Jen aby mu to vydrželo.“ To, „aby to vydrželo“, pak záleží na dalším fungování v domácím prostředí. Některé rodiny začínají po táboře na doporučení táborových vedoucích spolupracovat s dalšími službami, sociální pracovnice sociálně právní ochrany dětí pak mohou rodině nabízet služby šité na míru jejich potřebám. Např. devítiletý chlapec David* byl na táboře již po třetí. První ročník pro něho byl velmi náročný. Nezvládal pobyt v kolektivu, často vybuchoval vzteky, ničil věci, vyrušoval. U žádné aktivity dlouho nevydržel. Pracovníci se snažili najít způsob, jak s ním pracovat. A ten se našel. Po prvním táboře se sepsalo doporučení, postřehy, návrhy. Rodina začala spolupracovat v Programu podpory rodiny, díky čemuž se událo mnoho dalších pozitivních změn. Letos byl David na táboře jako vyměněný. Zapojoval se do kolektivu dětí, uměl říct, co ho trápí, co ho naštvalo, uměl tyto situace řešit adekvátněji. Zkrátka jeho pokrok byl velmi výrazný. Je ještě na čem pracovat, ale díky prvnímu pobytu na táboře se spolupráce s rodinou podařila nastartovat a vše se od toho odrazilo směrem k lepšímu.

A jak hodnotí letošní ročník tábora Deset dní jinak jeho hlavní vedoucí, Mgr. Martin Večeřa? Na co rád vzpomíná? Co si vybaví jako první? Řekl nám k tomu: „Letošní tábor – pro mě třetí v řadě – hodnotím velmi pozitivně. I když se nám většina dětí z předchozích let obměnila, tak i přesto lze u těch, se kterými 10 dnů intenzivně pracujeme, vidět progres. Vím, že díky kolegům z Aufori, kteří s mnohými dětmi celý rok pracují, tábor proběhne hladce. První, co mě napadne, když vzpomínám na tábor, je slunce. Prohřálo nás více než nádherně! Mám rád můj tým profíků – vedoucích, praktikantů i nočního hlídače. Vybaví se mi salta skákaná ze skokánku do vody (a palčivou bolest zad, když člověk nedopadl, jak měl...)

jména byla změněna

 

Autorka:Mgr. Nikola Nováková, oddílová vedoucí a sociální pracovnice

Fotodokumentace:

...rozdávaly se medaily...

tábor 2018-foto 1 zmenšené

...triatlon Tomáše Slavaty...

tábor 2018-foto 3 zmenšené

...letní kino...

tábor 2018-foto 4 zmenšené

...výstup na rozhlednu...

tábor 2018-foto 2 zmenšené

Více na www.aufori.cz.

Projekt je realizován s PODPOROU MÉSTA HRADEC KRÁLOVÉ a KARLA JANEČKA. 

logo logo zmenen

 

 

 

Kalendář akcí

květen 2019
Ne Po Út St Čt So
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1